Rasmus Thelander er skiftet fra Lyngby Boldklub til den cypriotiske klub Omonoia Aradippou.
Det har begge klubber bekræftet torsdag.
Lyngby Boldsklubs sportschef Nicas Kjeldsen fortæller til klubbens hjemmeside, at det var Thelander, der ønskede at skifte væk, hvilket kom lidt bag på sportschefen.
- For fem måneder siden lavede vi en plan med Rasmus Thelander, da vi hentede ham, men efter nedrykningen kom han lidt overraskende til os med et stort ønske om et udenlandseventyr.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Og det har han været meget motiveret for at forfølge, og derfor er vi tilfredse med at have fundet en økonomisk løsning og ønsker ham held og lykke fremover, siger sportschef Nicas Kjeldsen.
Rasmus Thelander nåede 12 kampe for Lyngby Boldklub.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Lyngby Boldklub
3F Superliga



































