Mathias Hebo kommer fremover til at have mere ansvar hos Lyngby Boldklub.
De kongeblå meddeler på sin hjemmeside, at trænerteamet har udvalgt en ny anførergruppe, og det er med Hebo i front.
Hebo får anførerbindet i kampene og afløser dermed Magnus Jensen, som blev solgt til Sønderjyske.
- Jeg er både beæret og stolt over, at trænerne har valgt mig og viser mig den tillid. Jeg ser mig selv som en, der går foran og skal gå foran, og jeg ved, at jeg i endnu højere grad med en ung trup skal det nu.
- Heldigvis har jeg tre holdkammerater med mig i anførergruppen, som på hver deres måde også skal gå foran og lede holdet, siger Mathias Hebo til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Cheftræner Morten Karlsen har valgt, at Frederik Gytkjær, Mihajlo Ivancevic og Lauge Sandgrav bliver en del af anførergruppen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Lyngby Boldklub
Betinia Liga



































