2026-01-17 12:23:42

Første United-kamp: Carrick bænker Sesko og Cunha

Michael Carrick har valgt at sende Benjamin Sesko og Matheus Cunha på bænken til Manchester Uniteds opgør mod Manchester City.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 22. runde

FT

MUN

2 - 0

MCI

Michael Carrick er tilbage på Manchester Uniteds bænk, når de senere lørdag tørner sammen med rivalerne fra Manchester City.

Og den midlertidige cheftræner har fra starten valgt at sætte sit præg på United-holdet, da han har valgt at sende flere profiler en tur på bænken.

Matheus Cunha starter ude, mens Benjamin Sesko, som har scoret i de seneste to kampe, ligeledes indleder kampen på Uniteds bænk.

Carrick har dog fundet plads til Patrick Dorgu, da danskeren starter inde sammen med blandt andre Harry Maguire og Kobbie Mainoo, som er tilbage i startopstillingen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Første United-kamp: Carrick bænker Sesko og Cunha
Foto: Matthew Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

Se hele startopstillingen herunder.

Podcast Cover

FCK skuffede på Deadline Day

Hattrick | Afsnit 12

Vi har optaget et afsnit af Hattrick midt om natten for at runde, at det danske transfervindue er lukket! Vi snakker om de største historier fra Deadline Day.

Læs mere
-13:11

Gør Premier League endnu sjovere!

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 22. runde

FT

MUN

2 - 0

MCI

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce