2026-07-14 16:49:06

United-boss: Darlow kan begå sig på allerhøjeste niveau

Manchester Uniteds fodbolddirektør Jason Wilcox er svært tilfreds med tilgangen af den rutinerede keeper Karl Darlow. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

MUN

vs

WRE

Manchester United har polstret målmandsgruppen med Karl Darlow.

Tilgangen af den 35-årige keeper blev tidligere på tirsdagen præsenteret af Premier Leauge-klubben og i den forbindelse satte fodbolddirektøren Jason Wilcox ord på, hvorfor transferen set fra Uniteds side giver rigtig god mening.

- Karl har bevist, at han kan begå sig på allerhøjeste niveau. Hans arbejdsmoral og målrettede personlighed gør ham til en virkelig stærk tilføjelse til vores trup, siger United-bossen ifølge klubbens pressemeddelelse.

Wilcox fortsætter.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -United-boss: Darlow kan begå sig på allerhøjeste niveau
Foto: Scott Heppell/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi er meget glade for at kunne tilføje en spiller med Karls kvalitet og erfaring til vores i forvejen stærke målmandsgruppe.

United råder aktuelt over fem keepere i førsteholdstruppen i form af Senne Lammens, Altay Bayindir, Tom Heaton, Dermot Mee og Karl Darlow. 

Andre Onana skiftede tidligere i juli til Trabzonspor på en ny lejeaftale. 

Podcast Cover

Superligaens tv-produktion bløder millioner

Hattrick | Afsnit 148

42 millioner kroner. Så stort et underskud er Matchday Production, der står bag tv-produktionen af Superligaen, kommet ud med. Men hvor alvorligt er det egentlig - og er der grund til bekymring?

Læs mere
-13:42

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

MUN

vs

WRE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce