2024-04-17 07:38:55

Middelfart forlænger med klubfavorit: Alle elsker ham!

2. divisionsklubben Middelfart har forlænget aftalen med Peter Dahl Kristensen, der har været i klubben siden 2016.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 24. runde

FT

EFB

5 - 2

MID

Midt i oprykningsræset i 2. division har Middelfart travlt med at sikre truppen frem mod næste sæson.

For to dage siden forlængede man aftalen med anfører Lasse Thomsen, og nu er endnu en ny aftale på plads.

Denne gang er det en kontraktforlængelse til 2025 med offensivspilleren Peter Dahl Kristensen.

- Det er umuligt at komme uden om Peter, når man taler Middelfart Boldklub. Peter har været i Middelfart siden starten i 2016, og det stråler ud af Peter, at han efterhånden har Middelfart-blod i årene.

- Han er elsket af sponsorer og tilskuere, og blandt ungdomsspillerne i MG&BK er der ingen tvivl om, hvem favoritten er. Det er en no-brainer for os, at Peter skal fortsætte i Middelfart, og vi er naturligvis glade for, at Peter gengælder de tanker, lyder det fra sportschef Søren Godskesen i en pressemeddelelse sendt ud af klubben.

Peter Dahl Kristensen har spillet mere end 200 kampe for fynboerne, som med ni kampe tilbage er nummer fire og har seks point op til FC Roskilde, der er nummer to og har kurs mod NordicBet Ligaen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 24. runde

FT

EFB

5 - 2

MID

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce