Newcastle er glad for sin nye målmand.
Mandag morgen blev det offentliggjort, at målmand Lukas Hornicek skifter til Newcastle fra Braga.
Klubbens sportsdirektør Ross Wilson udtaler i den forbindelse, at han i de seneste år har bemærket Lukas Horniceks udvikling og mener, at han har etableret sig som en af Europas bedste unge målmænd.
- Vi vidste, at der ikke ville mangle klubber, der var interesserede i at hente Lukas denne sommer efter alt det, han præsenterede i sidste sæson, men det stod hurtigt klart, hvor ivrig han var efter at blive en del af det, vi er ved at opbygge her, siger Ross Wilson til klubbens hjemmeside.
Sportsdirektøren glæder sig over, at købsaftalen blev afsluttet hurtigt, så Lukas Hornicek allerede nu har sluttet sig til resten af truppen på træningslejr i Spanien.
Artiklen fortsætter efter billedet

- At være her i den kommende uge vil kun være til hans fordel, da han så kan lære sine nye holdkammerater og trænerstaben at kende, siger Ross Wilson.
I Newcastle skal han konkurrere med Ewen Jaouen og Nick Pope om pladsen i målet.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
Gør Premier League endnu sjovere
Har du styr på Premier Leagues stjerner, startopstillinger og overraskelser?
I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, konkurrerer mod venner og kollegaer – og får noget på spil i hver eneste kamp.
Sæt dit hold i dag og kæmp om håneretten, når spillet starter 21. august 2026.

Newcastle
Premier League


























