2023-03-30 22:17:19

Premier League strammer regler for ejere

Klubberne er blevet enige om, at du fremover ikke kan være klubejer eller direktør i Premier League, hvis du er straffet for krænkelse af menneskerettigheder og en række andre ting.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 29. runde

FT

NEW

2 - 0

MUN

Det har mødt stor kritik, at Saudi-Arabiens offentlige investeringsfond kunne købe sig ind i Newcastle i slutningen af 2021.

Fremover vil det efter planen få sværere ved at ske, da klubberne i Premier League er blevet enige om at stramme reglerne for ejere og direktører.

Det skriver Sky Sports og flere nyhedsbureauer torsdag.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Premier League strammer regler for ejere
Foto: Scott Heppell/Reuters/Ritzau Scanpix

Konkret betyder det, at man fremover ikke kan være ejer eller direktør i en Premier League-klub, hvis man er straffet for at krænke menneskerettigheder.

Personer straffet for korruption, voldelig kriminalitet, bedrageri, skatteunddragelse og hadforbrydelser er også udelukket.

Spørgsmålet er så, hvordan det skal håndhæves, og om reglerne blot vil forhindre, at det sker igen fremover, eller om man decideret kan fjerne nuværende klubejere og direktører, der måtte være dømt for noget af ovenstående.

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 29. runde

FT

NEW

2 - 0

MUN

10 kommentarer

Skriv kommentar
annonce
annonce
annonce