2026-06-06 21:27:00

Ståle overvejer fuld tid til Ødegaard

Martin Ødegaard er klar til sin første landskamp i ni måneder, når Norge afslutter VM-forberedelserne mod Marokko.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

MAR

1 - 1

NO

Da Norge i efteråret stormede til VM på Italiens bekostning, var det i store perioder uden Martin Ødegaard.

Arsenal-spilleren måtte i flere omgang melde afbud til det norske landshold, men nu er han fit for fight.

Sådan lyder meldingen fra Ståle Solbakken, som planlægger at bruge Ødegaard i søndagens test mod Marokko.

- Der er absolut ingen begrænsninger med Ødegaard. Det kan være, han får alle 90 minutter, siger Solbakken ifølge VG.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Ståle overvejer fuld tid til Ødegaard
Foto: Adrian Dennis/AFP/Ritzau Scanpix

Ødegaard har ikke optrådt for landsholdet siden 11-1-sejren over Moldova i september.

Podcast Cover

Alt på spil i Brøndby

Hattrick | Afsnit 23

Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.

Læs mere
-20:17

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

MAR

1 - 1

NO

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce