En trænerfyring. En suspenderet assisterende fodbolddirektør. En fodbolddirektør, der beskyldes for alt for tætte bånd til et kontroversielt agentfirma.
Og så et nederlag til Hvidovre – Superligaens dårligste hold.
Det har mildest talt været et par kedelige uger for OB.
Det ved man allerede, når man læser bold.dk, der både har afsløret den interne suspendering af assisterende fodbolddirektør, Steffen Nielsen, samt at Bjørn Wesström også i sin OB-tid har gjort brug af agentfirmaet Universal 22, der i Sverige beskyldes for at have tætte forbindelser til det svenske bandemiljø.
Det virker nærmest som en uoverskuelig steppebrand for en klub, der i forvejen har halset langt efter sportsligt i alt for mange år. En klub, der er endt et sted, hvor en placering i top-seks nu rangeres som en succes. Og selv ikke det kan OB præstere i den nuværende forfatning.
Artiklen fortsætter efter billedet

Jeg har selv hørt til blandt dem, der taler om OB som en klub, der hører til i toppen af dansk fodbold. Det skyldes helt sikkert, at jeg stadig husker årene, hvor fynboerne var førsteudfordrer til guldet. Det eneste problem er, at det er mere end ti år siden.
OB er nu at betragte som potentiel nedrykker, og det imens at klubben er i gang med at implodere. I midten af det hele står fodbolddirektør Bjørn Wesström. Vi kommer ikke udenom, at svenskeren er hovedansvarlig for langt størstedelen af det kaos, der hersker i Ådalen pt.
Nej, han kan ikke klandres for sin assistent Steffen Nielsens gøren og laden før Wesströms tid, men fodbolddirektøren smadrede reelt OB i sommer med sine sportslige beslutninger. Det så skævt ud dengang – og nu ligner det jo bare en katastrofe.
Der var absolut ingen rød tråd i det transfervindue, som Bjørn Wesström præsterede i sommer, hvor OB mistede fire af de største profiler i Yankuba Minteh, Jeppe Tverskov, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi.
De fire blev erstattet af blandede bolcher kommende fra 3. Bundesliga, Serie B, Championship, Allsvenskan og den bedste og næstbedst række i Holland – de fleste allerede landet i OB to måneder før transfervinduets lukning. Det er jo ikke i sig selv en forbrydelse at arbejde hurtigt, men det lugtede – og nu stinker det bare.
Jeg ved godt, at han Wesström arbejder med et alt for begrænset budget udstedt af OB-bestyrelsen - og dermed ejer Niels Thorborg, men selv med den nuance noteret mener jeg, at Wesström har fejlet.
Bjørn Wesström er en cool og interessant karakter i Superligaen. Det kan jeg kun billige som iagttager. Jeg er fan af personen. Men det er ikke OB, han løfter.
Jeg vil faktisk gå så langt som at sige, at OB kunne slukke mere end halvdelen af de nuværende ildebrande i klubben ved at sige farvel til Wesström. Først og fremmest den med det kontroversielle agentsamarbejde.
Det er ved at være på tide, at fynboerne sætter en retning, der er til at forstå. En anden retning end Bjørn Wesströms.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

OB
3F Superliga





































