2025-09-01 20:03:59

OB forventer ikke mere transferaktivitet

Sportsdirektør i Odense Boldklub, Troels Bech, fortæller i et interview til Bold, at han ikke forventer flere tilgange i dette transfervindue.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Odense
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

SIF

2 - 1

OB

OB er færdige i sommerens transfervindue.

Det er forventningen fra deres sportsdirektør, Troels Bech, der i et længere interview med Bold forklarer, at de er så godt som færdige i dette transfervindue.

- Det tegner til at blive en stille aften.

- Vi skal nok blive siddende på pinden, men hvis man opfinder noget nu, så er vi ilde ude.

- Vi har nogle emner, vi er gået til genpres på, men de handler kan ikke lade sig gøre, fortæller Troels Bech til Bold.

Hvilke handler, der i sidste ende ikke blev realiseret, ville Troels Bech ikke kommentere yderligere på.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -OB forventer ikke mere transferaktivitet
Foto: Thomas Sjørup/Thomassjoerup/Ritzau Scanpix

18 mål imod

OB har haft store defensive problemer i sæsonen, og de er det mandskab, der har indkasseret flest mål i sæsonen. Hele 18 mål har de indkasseret på blot syv runder. Troels Bech har dog ikke travlt med at finde defensive forstærkninger.

- En stor del af vores strategi er at træne os bedre.

- Imens andre har råbt på, at vi skulle få en ny spiller udefra, så har vi vel i virkeligheden fået en ny spiller indefra, i og med at Yaya Bojang nu to kampe i træk har bevist, at han godt kan være med.

- Det var et kort, vi ikke var sikre på, at vi havde på hånden.

Troels Bech peger også på Julius Berthel Askou som en spiller, der for nyligt har imponeret i OB-defensiven. Derfor mener han ikke, at tilgange i bagkæden bliver nødvendige i denne omgang.

En forstærket trup

OB’s cheftræner, Alexander Zorniger, har i en længere periode ønsket flere spillere til truppen, men Troels Bech er godt tilfreds med transferaktiviteten i Ådalen. Ifølge ham er der næsten blevet købt for meget ind

- Vi har hentet seks spillere. Det er mange i min optik.

- Jeg kan se en enormt forstærket historie om, at alle dem, der er interessante for OB, det er ikke de spillere, vi har, men dem, der mangler.

- Det synes jeg er mærkeligt, når vi har fået indtil videre rigtig mange fuldtræffere, der er gået direkte ind og har forstærket vores hold.

- Så hvis andre er bekymrede for OB, så tager vi gerne imod omsorg. Men vi synes, vi har et meget, meget forstærket hold nu.

Især Rasmus Falk og Fiete Arp er tilgange, der har imponeret i opstarten fra OB. Alexander Zorniger kan glæde sig over en enkelt tilgang til truppen på Deadline Day. Troels Bech hentede tidligere på dagen angriberen Jona Niemiec.

Den 23-årige tysker bliver dog nok i denne omgang den sidste tilgang til OB denne sommer.

Podcast Cover

Planen er lagt: Bischoff fortsætter i rugeklub

Hattrick | Afsnit 62

Der er stadig flere spørgsmål end svar i sagen om Clement Bischoff i Salzburg, hvor den danske kantspiller fortsat er helt ude i kulden. 

Læs mere
-17:01

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

SIF

2 - 1

OB

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce