Efter sidste runde i 3F Superligaen har OB spillet et par træningskampe.
Først blev Nykøbing besejret med 3-2, inden OB slog FC Nordsjælland med 2-1, og nu venter årets sidste testkamp mod Lyngby denne torsdag.
- Vi har valgt at spille mod Nordsjælland og Lyngby i de her to sidste kampe, da de spiller med et højt tempo, og når man ser på sprints i Superligaen, så er Nordsjælland og Lyngby helt i top med højt tempo i kampene, og vi ønsker et højt tempo i de her kampe, fortæller OB-træner Andreas Alm til klubbens hjemmeside.
Cheftræneren er glad for at spille et par testkampe efter de gældende opgør i en halvsæson.
- I Sverige har jeg altid valgt at spille træningskampe, når vi har stoppet turneringen i november. Så har vi fortsat og har spillet 2-3 træningskampe, hvor vi har prøvet at spille mod de hold, som er på vej op i systemet, og som har en spændende taktisk fleksibilitet, som vi kunne møde.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I min verden så er der mange spillere, som synes, det er fedt at spille kampe i stedet for at træne i tre uger. Vi spiller træningskampene for at blive bedre til fodbold. Træningskampe er også træning, og vi træner for at skulle spille kamp
- Vi er lidt mindre taktiske til sådanne træningskampe, end vi er til superligakampe, hvor vi forbereder os med video på modstanderne. Her tester de også nogle ting af, så det giver ikke mening at forberede os så meget på dem.
- Vi prøver i visse tilfælde at være lidt mere ekstreme i vores pres, men også at tage lidt større risiko offensivt og tage nogle ekstra løb og nogle ekstra spillere med i angreb. Vi prøvede det i Nordsjælland, og vi synes, at vi havde 60 minutter, som var virkeligt gode, siger Andreas Alm.
OB og Lyngby mødes klokken 13 denne torsdag.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar