2024-02-19 13:19:38

Tvivl om OB-målscorer: Angriber må vente på første mål

Divisionsforeningen bekræfter, at Bashkim Kadrii får tildelt målet mod Viborg, medmindre der kommer nye beviser på bordet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

OB

0 - 3

BIF

OB fik en fantastisk start på foråret i 3F Superligaen med en sejr på 2-1 over Viborg FF.

Efter kampen var dog også noget andet, der fyldte en del, da der var stor tvivl, om det var Bashkim Kadrii eller Luca Kjerrumgaard, der skulle noteres for fynboernes første scoring.

På Viborg Stadion var det Kjerrumgaard, der blev udråbt som målscorer, mens det samme gjorde sig gældende på tv.

På Superligaens hjemmeside står Kadrii dog som målscorer, og sådan bliver det højest sandsynligvis ved med at være, bekræfter Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen.

Turneringschefen fortæller nemlig til Bold, at dommeren har skønnet og indberettet Kadrii som målscorer, og at man endnu ikke har set dokumentation for andet.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Tvivl om OB-målscorer: Angriber må vente på første mål
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Derfor kan Kjerrumgaard kun få tildelt målet, hvis Divisionsforeningen kommer i besiddelse af nye TV-billeder, der klokkeklart beviser, at bolden ikke var inde, før den unge OB-angriber ramte bolden.

Målet kan ses i videoen øverst i artiklen.

21-årige Kjerrumgaard må derfor vente på sin første scoring for OB, som han har spillet otte kampe for.

Kadrii kan skrive 63 scoringer i 265 kampe for fynboerne på sit CV.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

OB

0 - 3

BIF

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce