Tidligt lørdag dansk tid overraskede Paraguay.
Trods en halvleg i undertal vandt de 1-0 over Tyrkiet, der ellers var favoritter på papiret. Tyrkerne røg dermed ud af VM.
Efter sejren vil landstræner i Paraguay, Gustavo Alfaro, ikke længere høre tale om, at det sydamerikanske hold bliver set som undertippede i deres kampe fremover.
- Vi kan komme til at møde bedre hold og modstandere, der er vigtigere eller mere prestigefyldte.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det har vi respekt for, men vi kommer aldrig til at se os selv som underdogs eller føle os underlegne over for nogen modstander.
- Vi vil altid yde vores bedste og repræsentere vores trøje på den bedst mulige måde, sagde Gustavo Alfaro på et pressemøde ifølge Reuters.
Paraguay møder Australien i sidste runde.

Kan AGF levere nyt mirakel?
Hattrick | Afsnit 3Vi starter dagens Hattrick med et opkald til Lissabon, hvor Bolds udsendte i Portugal kommer med en beretning fra AGF's 1-3-nederlag til Benfica i Europa League-kvalifikationen.
Læs mere
VM
Paraguay





























