Thomas Thomasberg har styr på fremtiden.
Under en måned efter, at han blev fyret i FC Midtjylland, er han blevet offentliggjort som ny cheftræner i polske Pogon Szczecin.
Præsident i klubben, Alex Haditaghi, fortæller på et pressemøde, at Thomasberg var det klare førstevalg, selvom danskeren i første omgang afviste polakkerne.
- Da vi lavede en liste over trænere, vi ønskede, var han en klar nummer ét. Han var også den første, som vi spurgte.
- Vi blev i første omgang afvist, men vi gav ikke op. Det er en ære at sidde ved siden af ham nu. Det bliver godt, når vi skal arbejde sammen.
Der har ellers også været rygter om, at Pogon var interesseret i blandt andre Fabio Cannavaro, hvilket du kan læse mere om her.
Præsidenten sætter yderligere ord på Thomasberg.
- Thomas er ikke bare en god træner. Han er en leder.
- Alt, hvad han har lavet, har handlet om at vinde. Det er noget af det bedste, man kan få ud af en leder.
- Han har de rette egenskaber for at kunne lede os.


Pogon Szczecin
Ekstraklasa



































