





Fredag aften fik Polen ørene i maskinen, da de var på besøg i Portugal.
Cristiano Ronaldo og co. endte efter en målløs første halvleg med at vinde hele 5-1 over de polske gæster.
Efter 73 minutter af opgøret blev FC Midtjylland-angriberen Adam Buksa indskiftet, men det var faktisk ikke meningen, at det skulle ske.
Polens landstræner, Michal Probierz, havde nemlig besluttet sig for at sætte Charlotte FC's Karol Swiderski på banen, men det måtte han ikke.
Den 27-årige angriber er en del af Polens trup i denne landsholdtermin, men det polske fodboldforbund havde glemt at registrere ham til kampen, hvorfor han ikke måtte komme på banen.
Da det først blev opdaget, da Michal Probierz forsøgte at sætte ham på banen, måtte den polske landstræner tænke hurtigt. Derfor blev det i stedet Adam Buksa, som skulle på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Michal Probierz bekræftede den alvorlige fejl i et interview til TVP Sport.
- Den menneskelige faktor greb ind. Jeg kan kun undskylde til Karol. Vi er kun mennesker, og alle har ret til at lave fejl, siger den polske landstræner.
Adam Buksa bemærkede ikke selv, hvad der foregik forud for hans indskiftning.
- Jeg lagde ikke mærke til noget. Jeg var ved at varme op, og så kaldte træneren på mig. Det er hele historien, siger FCM-spidsen til Interia Sport.
Indskiftningen af Buksa var ikke den eneste lettere bizarre hændelse for det polske landshold under kampen mod Portugal.
Polens keeper, Marcin Bulka, spillede nemlig anden halvleg med et forkert nummer på sine shorts.

Polen
UEFA Nations League A





































