Randers FC er ved at være færdig på transfermarkedet ifølge fodbolddirektør Søren Pedersen.
De tilføjelser, klubben har fået ind, har ifølge Søren Pedersen forstærket kronjydernes trup og har sikret høj kvalitet hele vejen rundt.
- Vi har fået de spillere ind, som vi gerne vil have. Jeg synes, vi har en god og en stærk trup, hvor der er konkurrence og høj kvalitet på alle positioner, siger Søren Pedersen til Bold.
Fodbolddirektøren kan dog ikke helt smække benene op på skrivebordet og lukke transfervinduet.
For der arbejdes stadig i Randers på at tynde lidt ud i truppen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Lige nu arbejder vi ansættelsesmæssigt på at kigge på nogen, der måske har lidt længere vej til spilletid, om der kan blive nogle udlejninger.
Randers har flere profiler som Sabil Hansen, Mike Themsen og Musa Touré, der godt kunne kaste noget interesse fra sig fra andre klubber.
Det er dog ikke nogen, fodbolddirektøren har på vej ud ad døren i Randers.
- Det er ikke realistisk, og der har heller ikke været noget på det.
Det virker meget usandsynligt for Søren Pedersen, der ville undre sig, hvis der er klubber, der kommer og viser interesse på transfervinduets sidste dag.
- Først skal der være nogle konkrete henvendelser, og det har der ikke været, så det vil undre mig meget, hvis vi kommer af med noget sidste dag.
Hvis det så endelig sker, vil fodbolddirektøren nok heller ikke tage imod henvendelsen med åbne arme.
- Jeg er heller ikke sikker på, at det er noget, vi vil sige ja til så sent i vinduet, lyder det fra Søren Pedersen til Bold.
Søren Pedersen fortalte tidligere til Bold, at Keeperen Paul Izzo også bliver i Randers trods transfersnak.
Randers har i sommerens transfervindue blandt andet hentet Kasper Junker på en fri transfer, Amady Camara fra Sturm Graz og Axel Henriksson fra Blackburn.

Bombe: FCM smadrer Superligaens transferrekord
Hattrick | Afsnit 10FC Midtjylland smadrer Superligaens transferrekord med David Martinez, der bliver den dyreste spiller i ligaens historie. Det kan Bold afsløre.
Læs mere
Randers FC
3F Superliga




























