RB Leipzig må klare sig uden Peter Gulacsi i de næste mange kampe.
Keeperen kom galt afsted med sit ene knæ i den seneste kamp mod Wolfsburg i Bundesligaen. Nu er dommen kommet.
Leipzig-klubben melder på sin hjemmeside, at Gulacsi har fået ødelagt sit ledbånd i venstre knæ, og derfor vil han være ude indtil slutningen af marts.
- Diagnosen er hård, men vi kender Pete som en absolut professionel med stor mentalitet, siger sportsdirektør Marcel Schäfer.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Derfor vil han gøre alt for at komme hurtigt og stærkt tilbage. Vi støtter ham på hans vej til helbredelse med alt, hvad vi har, og ønsker ham en hurtig bedring.
Det er et stort tab for RB Leipzig, da 35-årige Gulacsi igen i denne sæson har imponeret i Bundesligaen.
Det er blevet til ti clean sheets i 22-Bundesliga-kampe, men nu må han en tur på skadeslisten.

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen
Drømmeklubben | Afsnit 1VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.
Læs mere
RB Leipzig
Bundesliga

































