2026-02-16 15:55:49

RB Leipzig-keeper har ødelagt sit ledbånd

RB Leipzig oplyser, at Peter Gulacsi vil være ude indtil slutningen af marts, da keeperen har fået ødelagt ledbåndet i knæet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 23. runde

FT

RBL

2 - 2

DOR

RB Leipzig må klare sig uden Peter Gulacsi i de næste mange kampe.

Keeperen kom galt afsted med sit ene knæ i den seneste kamp mod Wolfsburg i Bundesligaen. Nu er dommen kommet.

Leipzig-klubben melder på sin hjemmeside, at Gulacsi har fået ødelagt sit ledbånd i venstre knæ, og derfor vil han være ude indtil slutningen af marts.

- Diagnosen er hård, men vi kender Pete som en absolut professionel med stor mentalitet, siger sportsdirektør Marcel Schäfer.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -RB Leipzig-keeper har ødelagt sit ledbånd
Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix

- Derfor vil han gøre alt for at komme hurtigt og stærkt tilbage. Vi støtter ham på hans vej til helbredelse med alt, hvad vi har, og ønsker ham en hurtig bedring.

Det er et stort tab for RB Leipzig, da 35-årige Gulacsi igen i denne sæson har imponeret i Bundesligaen.

Det er blevet til ti clean sheets i 22-Bundesliga-kampe, men nu må han en tur på skadeslisten.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen

Drømmeklubben | Afsnit 1

VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.

Læs mere
-47:38

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 23. runde

FT

RBL

2 - 2

DOR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce