Rund krave eller knapper i kraven?
Hvis man stiller det spørgsmål til Toni Kroos, får man i hvert fald et meget klart svar.
For tyskeren ville i hvert fald ønske, at han ikke skulle spille i de trøjer, som han gør i denne sæson for Real Madrid.
- Denne sæson har vi krave på trøjen. En polo er ikke en fodboldtrøje.
- Dette er rettet mod alle mærker. Det er en helvedes belastning! Halsbånd på fodboldtrøjer er ikke gode. De er ubehagelige.
- Og så har du knapper øverst. Det eneste, der mangler, er, at få dem til at tilføje nogle flere og lade os spille med en rigtig skjorte, ikke? Det er ikke rart!, siger Toni Kroos i sin podcast med sin bror Felix Kroos 'Einfach mal luppen podcast'.
Artiklen fortsætter efter billedet

Toni Kroos fortæller videre, at hvis man skal finde hans yndlingstrøje, skal man gå tre år tilbage til 19/20-sæsonen, hvor kraven var rund.
- Det er med længder den mest smukke trøje, jeg har spillet i.
- Nogle gange havde jeg ikke engang lyst til at tage den af. Jeg ville have den med hjem, selvom jeg allerede havde 60 af dem, siger midtbanespilleren.
I 19/20-sæsonen endte Real Madrid med at vinde ligaen.
I denne er hovedstadsklubben syv point bag Barcelona på førstepladsen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Real Madrid
La Liga


























