2026-07-05 17:17:28

Bundesliga-feber: 3700 fans til første Schalke-træning

3700 mennesker troppede op, da Schalke 04 havde første åbne træning forud for den kommende Bundesliga-sæson.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 11. jul

FCG

vs

S04

Der er Bundesliga-feber i Schalke 04.

Den tyske traditionsklub har i de sidste tre sæsoner befundet sig i den næstbedste tyske række, men før sommerferien lykkedes dem at kæmpe sig tilbage i det fine selskab.

Og det glæder Schalke-fansene sig vist til.

Sky Sports i Tyskland skriver, at der troppede hele 3700 mennesker op til den første åbne træning i sæsonen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Bundesliga-feber: 3700 fans til første Schalke-træning
Foto: Thilo Schmuelgen/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi glæder os over, at vi endelig er i gang igen. Vi glæder os over at se fansene.

- Det føles som at være hjemme igen, siger cheftræner Miron Muslic.

Schalke vender tilbage til Bundesligaen den 29. august, hvor man møder Augsburg på udebane. Inden da venter et DFB Pokal-opgør mod Hallescher.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Argentina videre - men Kap Verde stjal showet

Hattrick | Afsnit 135

Argentina er klar til ottendedelsfinalen - men de forsvarende verdensmestre måtte helt ud i forlænget spilletid, før de fik bugt med VM's helt store eventyr fra Kap Verde.

Læs mere
-7:20

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 11. jul

FCG

vs

S04

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce