2025-06-20 16:22:00

Stor interesse for Pelle Mattsson: Men ingen bud

Silkeborg-direktør Kent Madsen fortæller til TV 2, at der er stor interesse for Pelle Mattsson, men at der endnu ikke er landet bud på ham.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

2 - 0

SIF

Pelle Mattsson er klar til at tage det næste skridt i karrieren.

Det har Silkeborg-profilen gjort klart i et interview med Bold tilbage i april, og derfor kunne det meget vel være denne sommer, at midtbanespilleren skal have ny arbejdsgiver. 

Men indtil videre er der ikke landet bud på ham, selvom interessen er stor. 

Det fortæller Silkeborgs direktør, Kent Madsen, til TV 2 Sport

- Der er rigtig mange, der synes, at Pelle Mattsson er interessant og kigger på ham. Han har pænt og ordentligt fortalt os, at han ikke vil forlænge sin aftale, fordi han gerne vil prøve noget andet, og derfor ligger det i kortene, at hvis det helt rigtige opstår for ham og for os, så kan det godt være, han skal videre.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Stor interesse for Pelle Mattsson: Men ingen bud
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Direktøren gør det dog klart, at der med udsigten til europæiske kampe skal noget særligt til, hvis klubben fra Søhøjlandet skal sælge ham nu og her.

Silkeborg indleder Superliga-sæsonen den 20. juli, når de skal en tur til Brøndby Stadion.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

2 - 0

SIF

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce