2023-02-07 18:26:53

Vigen har fulgt Silkeborg de seneste år: Attraktiv spillestil

Lasse Vigen er netop præsenteret i Silkeborg IF, og han glæder sig til at blive en del af en attraktiv spillestil.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

B/G

2 - 2

SIF

Silkeborg IF tog sidste år 3F Superligaen med storm, da det blev til bronzemedaljer som oprykkere.

Her var Kent Nielsen pasningstunge spillestil en stor del af succesen, og noget kan tyde på, at det er det, som Lasse Vigen er faldet for, da han skulle vælge ny klub.

Han fortæller i hvert fald, at han har fulgt holdet i flere år, og at han glæder sig til at blive en del af et hold, der har en attraktiv taktik.

- Jeg ser frem til at spille i den røde trøje på et hold, som jeg med interesse har fulgt over de seneste år, hvor både resultaterne og spillet har været rigtig gode.

-  Holdet har en attraktiv spillestil, som jeg glæder mig til at blive en del af, og jeg vil gøre mit allerbedste for at hjælpe klubben til at få en god forårssæson i en meget tæt og spændende Superliga, siger Lasse Vigen til klubbens hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Vigen har fulgt Silkeborg de seneste år: Attraktiv spillestil
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Lasse Vigen er 28 år og har senest spillet i belgiske Zulte Waregem. 

Vigen har tidligere været i Brøndby IF, Fulham og Burton Albion.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Hos Fulham blev det til 68 kampe og syv mål, mens han optrådte 129 gange for Brøndby med 15 mål og 14 assists til følge.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

B/G

2 - 2

SIF

1 kommentar

Læs alle kommentarer
annonce

Mest læste

annonce
annonce
annonce
0