2026-03-28 14:08:23

Ikke til at stoppe: Spanier i utrolig form

Mikel Oyarzabal scorede to gange for Spanien mod Serbien. Han har nu enten scoret eller assisteret i de seneste ti landskampe.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

AFL

SPA

0 - 0

ARG

Spanien kan med ro i maven sætte sin lid til Mikel Oyarzabal.

Han har været brandvarm for landsholdet, og det var han også fredag aften. Her scorede angriberen to mål i sejren på 3-0 over Serbien i en testkamp.

Dermed fortsætter Oyarzabal sin utrolig form på det spanske landshold.

I de seneste ti kampe har Oyarzabal endte leveret et mål eller en assist. I flere af kampene har han endda leveret flere af gangen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Venskabskampe -Ikke til at stoppe: Spanier i utrolig form
Foto: Jose Jordan/AFP/Ritzau Scanpix

Se et overblik over Oyarzabals stime nedenfor, hvor Squawka har lavet en oversigt.

Alt i alt har den 28-årige Real Sociedad-stjerne noteret sig for 24 mål og 11 assists i 52 landskampe.

 

Podcast Cover

Riemers nye kaniner

Hattrick | Afsnit 87

Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser. 

Læs mere
-17:47

Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

AFL

SPA

0 - 0

ARG

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce