Tre nederlag og en enkelt uafgjort.
Det var facit ud for St. Pauli i Bundesliga-stillingen forud for lørdagens opgør mod Freiburg, der omvendt havde vundet tre af sæsonens første fire kampe.
Men det var slet ikke til at se i lørdagens kamp, hvor gæsterne tog sæsonens første Bundesliga-sejr.
Efter 12 minutter kom Elias Saad først på en blod i feltet, tog en enkelt dribling og smækkede bolden i kassen.
Kort før pausefløjt misbrugte hjemmeholdet et straffespark, og det skulle de ikke have gjort.
Artiklen fortsætter efter billedet

For fire minutter senere stod der 2-0.
Igen var Elias Saad på spil - denne gang i oplæggerens rolle.
Offensivspilleren skød egentlig på mål, men mistimede fuldstændig sin afslutning, hvorfor bolden i stedet landede for fødderne af Oladapo Afolanyan, der var kølig og sende ham og holdkammeraterne på 2-0.
Det lykkedes gæsterne at lukke kampen fuldstændig et kvart før slutfløjt.
Igen med Saad i hovedrollen.
Her brillerede offensivspilleren virkelig, da han stormede frem mod Freiburg-feltet, snød et par forsvarsspillere og scorede.
Saad skal måske lige takke Noah Atubolu i Freiburg-målet, der så meget skidt ud.
Danske Andreas Andreas Albers blev skiftet ind med syv minutter igen, men nåede ikke at sætte sit præg på kampen.
3-0-sejren sender St. Pauli op på fire point, hvilket rækker til en aktuel 14. plads, mens Freiburg er nummer syv med ni point.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
St. Pauli
Bundesliga






































