2023-12-25 22:41:00

Burger vil på menuen i Premier League

Stokes hollandske midtbanespiller Wouter Burger har større planer end en tilværelse i The Championship.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 24. runde

FT

BIR

1 - 3

STK

I sidste sæson var Wouter Burger en af de bærende kræfter hos FC Basel, som var få minutter fra at spille sig i Europa Conference League-finalen.

I sommer fik karrieren så tilføjet nye ingredienser, da den 22-årige hollænder sent i transfervinduet havnede i Stoke. Her er han hurtigt blevet en vigtig brik på midtbanen.

Men Burger lægger ikke skjul på, at hans overordnede mål med skiftet til Stoke er at ruste sig til den helt store drøm.

Artiklen fortsætter efter billedet

Championship -Burger vil på menuen i Premier League
Foto: Denis Balibouse/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg har ambitioner og jeg vil gerne spille Premier League en dag. Jeg tror, det er vigtigt at høste erfaring i The Championship for at blive klar til det niveau, siger Burger til Voetbal International.

Den hollandske U21-landsholdsaktør har i første omgang lavet en fire-årig kontrakt med The Potters.


 

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 24. runde

FT

BIR

1 - 3

STK

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce