2025-11-05 12:19:28

Potter udtager første trup: Roony med - Larsson udeladt

Graham Potter har udtaget sin første trup som svensk landstræner, og den engelske træner har blandt andet sat sin lid til Roony Bardghji. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 5. runde

FT

SCH

4 - 1

SVE

Grahan Potter har overtaget trænerstolen i Sverige fra Jon Dahl Tomasson.

Onsdag middag har han udtaget sin første trup til kampene i den kommende landsholdstermin.

Her møder Sverige først Schweiz på udebane, inden man afslutter VM-kvalifikationen hjemme mod Slovenien.

Der skal et mirakel til, hvis man vil ende som to'er i puljen. De har seks point op til Kosovo før de resterende to kampe.

En andenplads i puljen vil sikre dem bedre chancer i playoff end via Nations League, som højst sandsynlig er den vej, Sverige skal igennem playoff-runden.

Graham Potter har rystet posen en smule, mens nogle ændringer fra sidst også skyldes skader.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM kval. UEFA -Potter udtager første trup: Roony med - Larsson udeladt
Foto: Pontus Lundahl/TT/Ritzau Scanpix

Jordan Larsson er ikke blandt de udvalgte, mens Viktor Gyökeres også må sidde over med en formodet skade.

Der er genvalg til Roony Bardghji, som fik sit første udtagelse i seneste landsholdssamling.

Derudover er Robin Olsen heller ikke udtaget, selvom Potter angiveligt har haft snakke med målmanden om landsholdsfremtiden.

Jacob Widell Zetterström, Taha Ali, Isac Lidberg, Gustav Lundgren, Mattias Svanberg og Besfort Zeneli er nye navne siden seneste udtagelse.

Se truppen nedenfor.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 5. runde

FT

SCH

4 - 1

SVE

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce