2025-09-06 21:25:00

Slukøret svensk profil: Hårdt og uheldigt

Det gør ondt på Yasin Ayari, at Sverige smed føringen i sidste sekund og i stedet måtte nøjes med 2-2 i Slovenien. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 1. runde

FT

SVN

2 - 2

SVE

18'
01
Anthony Elanga
Mål
46'
11
Sandi Lovric
Mål
73'
12
Yasin Ayari
Mål
90'
22
Zan Vipotnik
Mål

Det var lige ved og næsten for Sverige. 

Jon Dahl Tomassons mandskab var foran med 2-1 indtil tillægstiden, hvor det dog gik alt, og så sikrede Slovenien sig et 2-2-resultat

Det ærgrer den svenske midtbanespiller Yasin Ayari, at det ikke lykkedes Sverige at tage alle tre point. 

- Det er hårdt, fortæller Ayari til Viaplay. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM kval. UEFA -Slukøret svensk profil: Hårdt og uheldigt
Foto: Bernadett Szabo/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi førte kampen indtil de sidste minutter. Det er hårdt at lukke mål ind på den måde. Vi havde kampen og de store målchancer, så det er hårdt. Vi kontrollerede kampen og havde de bedste målchancer. 

- De var gode til det, de gjorde: At spille langt og vinde første- og andenduellerne. Vi kontrollerede kampen og må lukke den ned tidligere, hvis jeg skal være helt ærlig. Vi havde også chancer til at gøre det. Det er uheldigt, at de fik den ind i sidste minut. 

Du kan læse en reaktion fra Jon Dahl Tomasson lige her.

Podcast Cover

Racisme i topkamp: AGF og FCM uddeler straffe

Hattrick | Afsnit 72

Racistiske tilråb har sat et grimt punktum efter topkampen mellem AGF og FC Midtjylland - og nu reagerer klubberne.

Læs mere
-14:43

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 1. runde

FT

SVN

2 - 2

SVE

18'
01
Anthony Elanga
Mål
46'
11
Sandi Lovric
Mål
73'
12
Yasin Ayari
Mål
90'
22
Zan Vipotnik
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce