2026-03-29 17:16:20

Skræktal: Tudor fik 44 dage i Spurs

Igor Tudor nåede blot 44 dage i jobbet som cheftræner for kriseramte Tottenham, før parterne gik hver til sit. Dyk ned i kroatens skræktal her.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 32. runde

FT

SUN

1 - 0

TOT

Tottenham flirter med nedrykningsstregen, og søndag har klubben taget konsekvensen af den faretruende krise.

Igor Tudor stopper således som cheftræner for London-klubben, og kroaten nåede dermed blot 44 dage i jobbet som Thomas Franks afløser.

Her blev det til fem nederlag, ét uafgjort resultat og blot en enkelt sejr.

En sejr, der i øvrigt kom i et Champions League-opgør mod Atlético Madrid, men som alligevel ikke var nok til at gå videre i turneringen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Skræktal: Tudor fik 44 dage i Spurs
Foto: Jaimi Joy/Reuters/Ritzau Scanpix

Dyk ned i skræktallene her:

  • Tottenham - Arsenal: 1-4
  • Fulham - Tottenham: 2-1
  • Tottenham - Crystal Palace: 1-3
  • Atlético Madrid - Tottenham: 5-2
  • Liverpool - Tottenham: 1-1
  • Tottenham - Atlético Madrid: 3-2
  • Tottenham - Nottingham Forest: 0-3

Tottenham indtager aktuelt en 17. plads i Premier League - blot et enkelt point over nedrykningsstregen.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 32. runde

FT

SUN

1 - 0

TOT

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce