2026-06-11 13:49:47

Aral Simsir forlader tyrkisk VM-lejr

Det tyrkiske fodboldforbund oplyser, at Aral Simsir er en af to spillere, som nu forlader VM-lejren i USA. De to spillere har været på standby i tilfælde af skader.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1. runde

søndag 14. jun

AUS

vs

TYR

Aral Simsir fik en lille snert af den særlige VM-stemning.

FC Midtjylland-profilen blev ikke udtaget til VM for Tyrkiet, men landsholdet valgte alligevel at tage Simsir med til USA, da han skulle stå standby i tilfælde af skader.

Det samme var desuden tilfældet for Muhammed Şengezer og Demir Ege Tıknaz.

Dermed har Simsir i den seneste tid været med i den tyrkiske VM-lejr og trænet sammen med blandt andre Arda Guler og Kenan Yildiz. Men nu går turen hjemad.

Det tyrkiske fodboldforbund oplyser, at to spillere nu rejser hjem fra lejren i USA.

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Aral Simsir forlader tyrkisk VM-lejr
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

- Aral Simsir og Demir Ege Tıknaz, som ikke er udtaget til vores A-landsholds trup på 26 spillere til VM, men som er rejst til USA sammen med delegationen, forlader i dag landsholdslejren i Arizona.

Aral Simsir nåede under denne landsholdssamling at få debut på det tyrkiske landshold, og det skabte stor glæde hos FC Midtjylland.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen

Drømmeklubben | Afsnit 1

VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.

Læs mere
-47:38

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1. runde

søndag 14. jun

AUS

vs

TYR

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce