Allsvenskan -Dansker er taget fra Færøerne til Sverige: Fuldstændig sindssygt
2023-09-03 07:00:00
Foto: Varbergs BoIS

Dansker er taget fra Færøerne til Sverige: Fuldstændig sindssygt

Den tidligere Esbjerg-spiller Mads Borchers har skiftet færøske HB Tórshavn ud med Allsvenskan-klubben Varberg BoIS. Han fortæller til bold.dk, at det er et stort skridt i karrieren.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 22. runde

FT

VBF

4 - 3

BRO

21-årige Mads Borchers er rykket videre i karrieren efter stor succes for færøske 07 Vestur og HB Tórshavn.

Den tidligere Esbjerg-spiller skal nemlig fremover tørne ud for Allsvenskan-klubben Varbergs BoIS.

bold.dk har interviewet den danske angriber om skiftet til den svenske klub. Da han fik tilbuddet, slog han til med det samme.

- Jeg er selvfølgelig taget til Sverige, fordi det er et stort fodboldland. Varbergs er et temmelig stort skridt i min karriere. De har tilbudt mig en rigtig fin pakke i forhold til det fodboldmæssige. Det kunne jeg ikke sige nej til, siger Mads Borchers til bold.dk.

Danskeren siger, at der var andre klubber, der var interesserede i ham, men Varbergs BoIS var det helt rigtige for ham.

- Mit indtryk har været virkelig godt. Det virker til, at træner, stab og spillerne har taget rigtig godt imod mig. Jeg har fået meget hjælp til diverse ting i forhold til flytningen, så det har været super fint.

Borchers har allerede kunnet skrive en stor oplevelse på CV'et i Sverige, da Varbergs BoIS mødte AIK i Stokholm tidligere på ugen i en vild kulisse. Borchers og co. tabte dog 0-3.

- Det var fuldstændig sindssygt. Mit hovedet dunkede helt, fordi der var så meget larm, men det var sindssygt fedt.

Han forklarer, at det er en stor kontrast til at være en del af færøsk fodbold.

- Jeg har spillet i Stockholm foran 25.000 fans, og på Færøerne var der måske 500-1000 til en kamp. Niveauet er noget højere, så mærker man.

Step til noget større
Danskeren har skrevet kontrakt med Varbergs BoIS til udgangen af 2025, og han har store ambitioner for karrieren.

- Målet er at få en masse erfaring og spille en masse kampe, og forhåbentlig kan jeg komme til et endnu større step og komme til en endnu større klub, siger Mads Borchers til bold.dk og tilføjer.

- Planen er, at de har hentet mig, fordi de ser en stor fremtid i mig. Jeg er jo kun 21 år, så jeg er ikke så gammel. De forventer, at jeg udvikler mig og bliver endnu bedre, så jeg kan blive en af profilerne.

Mads Borchers nåede at levere 18 mål og 12 oplæg i 41 kampe i den bedste færøske række.

Varbergs BoIS er sidst i Allsvenskan med blot 11 point efter 21 kampe.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 22. runde

FT

VBF

4 - 3

BRO

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce