2025-07-12 16:20:00

Hjemvendt Faghir: Kommer med endnu større sult

Wahid Faghir kommer hjem til Vejle med en endnu større sult og lyst til at bevise sig selv, lyder det fra den 21-årige angriber. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

VB

1 - 1

RAN

Wahid Faghir er tilbage i Nøreskoven.

Efter efter fire år i Stuttgart vender den 21-årige angriber hjem til Vejle, og han er sulten.

- Jeg er glad for at vende hjem til Vejle Boldklub. Det er vigtigt for mig at understrege, at jeg kommer hjem med endnu større sult og lyst til at bevise mig, end da jeg tog ud, siger Faghir til Vejles hjemmeside.

- Modgang kan man ikke bruge til noget, hvis man ikke vender den til medgang. Det er derfor, jeg har valgt Vejle Boldklub. Jeg kommer tilbage til en klub, der er stærkere, end den jeg tog fra i 2021.

Wahid Faghir fortæller, at han har været tiltrukket af et Vejle-projekt, der står klart defineret.

- Der har undervejs været gode dialoger med Mikkel Hemmersam og Ivan Prelec. Jeg føler, at den retning, Vejle Boldklub skal i, nu er klart defineret.

- Det er tydeliggjort, hvad den enkelte spillers rolle er i kollektivet, og missionen for denne sæson er overlevelse i en 3F Superliga, der kun er blevet stærkere. 

Faghir optrådte senest i 3F Superligaen, da han var udlejet til FC Nordsjælland i 2022/23-sæsonen.

Vejle indleder den nye sæson hjemme mod Randers FC den 20 juli. 

Bevis det i Super Manager!

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

VB

1 - 1

RAN

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce