- Det er klart, at vi i Nørreskoven er stolte og tilfredse lige nu.
Sådan siger Vejle-direktør Henrik Tønder, i anledning af at VB har indgået en rekordaftale med adidas, som bliver ny trøjepartner i Nørreskoven.
Det har hummel ellers været i hele 49 år.
- Vi får en partner ind, der tydeligt har vist, at de vil Vejle Boldklub. adidas har sat sig ind i den størrelse, klubben er i dag, de muligheder, et partnerskab kan give begge parter, og samtidig er det også en anerkendelse af det arbejde, vi alle gør hver eneste dag for at udvikle Vejle Boldklub til at blive endnu stærkere. Sammen med Arbejdernes Landsbank, al- Finans og Royal Unibrew tror vi på, at vi sammen med adidas kan udvikle os endnu mere.
- Vi er en klub, der befinder os på en rejse, hvor vi skal tage næste skridt, men er også en klub, hvor vi skal bruge stærke partnerskaber til at holde momentum, hvis vi møder modgang. adidas er kommet med en begejstring, en nysgerrighed og en klar ambition for samarbejdet.
- Samtidig er vi blevet mødt, hvor vi er i 2023, og i det møde, tror jeg på, vi kan flytte tingene yderligere over de kommende år med den dygtige kommercielle afdeling vi har, og som Mads Bro Hansen er chef for, udtaler Henrik Tønder.
I adidas glæder man sig over at blive en del af VB.
- Vi har hos adidas bemærket den store udvikling, som Vejle Boldklub har gjort sig de sidste år. VB er en klub, der har sin plads i historien i dansk fodbold, men i lige så høj grad en moderne klub med sit internationale udsyn, en trup med stor diversitet og et stærkt akademi, og på den måde passer adidas og VB godt sammen.
- Samtidig er Vejle Boldklub kommercielt og kommunikativt en stærk klub, og vi tror på, at vi over de kommende fire år sammen kan skabe store ting sammen. Vejle Boldklub er en stærk partner for adidas, og vi ser frem til at udvikle aktiviteter, der ikke har været bragt i spil før i Nørreskoven, udtaler Mike Vallentin Hansen fra adidas.
Vejle Boldklub oplyser, at der i samarbejde med adidas og SPORT 24 bliver etableret en VB-shop på Vejle Stadion, som allerede er åben fra første hjemmekamp mod FC København 29. juli.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Vejle Boldklub
3F Superliga


































