2024-03-19 07:27:08

Fire spillere anholdt for voldtægt af argentinsk journalist

Fire spillere fra den argentinske klub Velez Sarsfield er blevet arresteret og mistænkes for voldtægt af en 24-årig sportsjournalist på et hotelværelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Cup 3 - 12. runde

FT

TAL

1 - 0

SAR

En særdeles kedelig sag har ramt argentinsk topfodbold.

Fire spillere fra Velez Sarsfield i den bedste række blev mandag anholdt i en sag, hvor de beskyldes for voldtægt.

Der er tale om Sebastian Sosa, Braian Cufre, Jose Ignacio Florentin og Abiel Osorio, skriver nyhedsbureauet AP.

En 24-årig kvindelig sportsjournalist beskylder spillerne for voldtægt og fortæller, at hun i starten af marts besøgte den ene spiller på et hotelværelse, hvor de andre tre også befandt sig.

Her drak de alkohol, og hun faldt i søvn, hvorefter voldtægten skal have fundet sted.

Artiklen fortsætter efter billedet

Copa Argentina -Fire spillere anholdt for voldtægt af argentinsk journalist
Foto: Agustin Marcarian/Reuters/Ritzau Scanpix

Sebastian Sosas advokat bekræfter, at målmanden tog kontakt til kvinden og inviterede hende til hotellet, men han afviser anklagerne om voldtægt.

De tre andre har endnu ikke udtalt sig.

Velez har foreløbig suspenderet de fire spillere, mens sagen undersøges nærmere.

- Klubben understreger sin dybeste bekymring i forhold til de påståede kendsgerninger, som klart strider imod vores værdier, skriver Velez i en officiel udmelding.

Klubben er en af de mest succesfulde i Argentina med i alt 10 ligatitler i historien.

Sebastian Sosa og Jose Ignacio Florentin har landskampe på cv’et for henholdsvis Uruguay og Paraguay.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Cup 3 - 12. runde

FT

TAL

1 - 0

SAR

Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce