2024-05-23 14:19:01

Fire forlader Vendsyssel – to stopper karrieren

Vendsyssel vinker farvel til Terence Baya, Mads Eriksen, Thomas Christiansen og kamprekordholder Rune Frantsen. De to sidstnævnte lægger støvlerne på hylden.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 31. runde

FT

VEN

1 - 4

FCF

Der resterer to runder af NordicBet Ligaen, og derefter takker fire spillere af i Vendsyssel.

Terence Baya og Mads Eriksen skal videre i fodboldkarrieren, mens Thomas Christiansen og Rune Frantsen har valgt at sige helt stop.

- Der skal lyde en stor tak til alle fire spillere for deres tid i Vendsyssel FF. De har hver især bidraget med en professionel indsats. Vi ønsker Terence og Mads held og lykke i deres fremtidige karrierer, mens både Tomo og Frantsen stopper fodboldkarriererne og kigger ind i nye udfordringer og muligheder.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Fire forlader Vendsyssel – to stopper karrieren
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Særligt tak skal lyde til Rune Frantsen for en flot og lang karriere i Vendsyssel FF. I moderne fodbold er det en sjældenhed at kunne bryste sig med at have nået knap 250 kampe for samme klub, så der er ingen tvivl om den betydning Rune igennem tiden har haft for Vendsyssel FF både på og uden for banen, siger sportsdirektør Christian Larsen.

Vendsyssel spiller sidste hjemmekamp mod Fredericia fredag aften, inden der venter en udekamp mod AaB 2. juni.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 31. runde

FT

VEN

1 - 4

FCF

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce