Lucas Lunds tid i Viborg FF kan nærme sig sin afslutning.
Den 26-årige keeper, der har 171 kampe i Viborg-trøjen, åbnede for nyligt selv op for, at på et tidspunkt gerne vil prøve sig af et andet sted - måske allerede denne sommer.
- Vi har forhåbentligt alle sammen drømme om at komme videre på et eller andet tidspunkt. Det er det, der skal drive os, og det er ingen hemmelighed, at jeg godt kunne tænke mig at komme til udlandet, sagde han til TV 2 Sport.
Til Bold bekræfter Viborgs fodbolddirektør Mads Agesen, at Lucas Lund har fået lov til at afsøge mulighederne for at skifte klub.
- Han har både offentligt og internt givet udtryk for, at han er klar til at prøve sig af på en anden scene.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det kigger vi på sammen med ham, så han har fået lov til at afsøge andre muligheder, fortæller Mads Agesen.
Fodbolddirektøren fortsætter:
- Lige nu har vi et godt konkurrence miljø, hvor vi har fået Kasper Kiilerich tilbage, og så har vi Lucas og Filip Djukic, og det er vi super glade for.
- Lucas er en rigtig dygtig keeper, og vi er glade for at have ham.
Lucas Lunds kontrakt udløber om et år.

VM Morgenbreifing: Spanien er verdensmestre
Hattrick | Afsnit 154VM 2026 er slut. Spanien besejrede Argentina 1-0 efter forlænget spilletid og kan nu kalde sig både europa- og verdensmestre.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga



































