Buddet var ikke stort nok i sommer, og det blev også til et “nej tak” fra den sportslige ledelse i Viborg FF, da Mjällby forsøgte at gafle Alassana Jatta for cirka 2,6 millioner kroner.
Men Allsvenskan-klubben nægter at give op på den 25-årige gambier, og de er igen på spil i domkirkebyen. Så konkret, at forhandlingerne er fremskredne. Ifølge bold.dk’s oplysninger har Mjällby atter budt på ham, og det ventes, at Viborg denne gang når til enighed med svenskerne.
Dermed vil de grønklædte indkassere en mindre sum for at slippe angriberen, der blot har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Viborg.
Jatta har spillet i Viborg siden 2019 med 105 kampe og 25 mål på cv’et. I november slukkede han en syv måneder lang måltørst med et forrygende matchvindermål til 2-1 mod FC København og sikrede den midlertidige cheftræner Jakob Poulsen en sejr.
Siden er Poulsen blevet udnævnt som permanent cheftræner, og alt tyder på, at det altså bliver uden Jatta blandt de offensive muligheder.
bold.dk har været i kontakt med Viborgs administrerende direktør, Morten Jensen, om oplysningerne, men han har ingen kommentarer.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Viborg FF
3F Superliga




































