2023-08-31 13:17:10

Wolverhampton hapser lovende paraguayaner

Wolverhampton skriver kontrakt med den unge paraguayaner Enso Gonzalez.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

CRY

3 - 2

WOL

Wolverhampton har torsdag hentet et spændende navn til klubben.

Den 18-årige paraguayaner Enso Gonzalez er således ny mand i Wolves-trøjen, og han kommer til fra Libertad i hjemlandet.

Han får en femårig aftale i Wolves.

- Det her er en transfer, vi har arbejdet på i et stykke tid, og vi er begejstrede over, at Enso kommer hertil, siger sportsdirektør Matt Hobbs.

- Han er en spændende ung spiller, der passer godt ind i vores omklædningsrum og med den DNA, vi forsøger at skabe.

Kantspilleren står noteret for 39 kampe for Libertad, hvor det også er blevet til tre mål og to oplæg.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

CRY

3 - 2

WOL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce