Wrexham -Officielt: Conor Coady skifter til Wrexham
Foto: Wrexham
2025-08-01 16:41:47
Foto: Wrexham

Officielt: Conor Coady skifter til Wrexham

Leicester City har bekræftet, at klubben er nået til enighed med Wrexham AFC om et permanent skifte af forsvarsspilleren Conor Coady.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 1. runde

FT

SOU

2 - 1

WRE

Conor Coady er ny spiller i Wrexham AFC.

Den 32-årige forsvarer skifter til den walisiske klub efter to sæsoner i Leicester, hvor han nåede at optræde 43 gange og score to mål.

Han kom til klubben fra Wolverhampton Wanderers i juli 2023 og spillede 17 kampe i klubbens titelvindende 2023/24-sæson i Championship.

Med skiftet til Wrexham fortsætter den tidligere engelske landsholdsspiller karrieren i Championship, hvor han nu skal spille for Wrexham, der for nylig har taget turen op gennem rækkerne.

- Jeg er ovenud lykkelig. Det er en helt speciel dag, det må jeg være ærlig at sige. Vi har alle sammen set, hvad klubben har opnået de seneste år, og for mig er det virkelig noget særligt at blive en del af det. Jeg kan ikke vente med at møde drengene og komme i gang, siger Coady til klubbens hjemmeside.

De sikrede sig den tredje oprykning i træk i seneste sæson.

Det er blot to år siden, at klubben befandt sig i Englands femtebedste fodboldrække, National League, og det er første gang, at en klub laver tre oprykninger på stribe.

Nu har de fået Conor Coady, som har spillet 198 Premier League-kampe og 179 opgør i Championship.

Han har fået en toårig aftale i Wrexham.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 1. runde

FT

SOU

2 - 1

WRE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce