Jeppe Erenbjerg rykkede i sommer fra de trygge rammer i B.93, da han blev solgt i en rekordhandel til Zulte Waregem i Belgien.
I den næstbedste belgiske række har den danske offensivspiller hurtigt slået sit navn fast med stærke præstationer på banen.
Faktisk har han gjort det så godt, at han i både september og oktober blev kåret til månedens spiller af klubbens fans.
Bold har taget en snak med den 24-årige dansker om starten på tilværelsen som fodboldspiller i udlandet.
Han fortæller om helt andre rammer end de ydmyge forhold i B.93.
- Det har været en god start, jeg er faldet godt til. Jeg er kommet til en stor klub i Belgien, så man bliver også vartet godt op. Der er jo nærmest folk ansat til at klare alt. Der er lejlighed og bil til rådighed, så det har gjort det logistiske meget nemmere.
- Det er jo en smule anderledes end tidligere, så det har været vildt fedt at komme til en stor klub, hvor der er styr på det hele, så man bare skal koncentrere sig over at spille fodbold.
Aktuelt er Erenbjerg noteret for fire mål og fem oplæg i 11 ligakampe i denne sæson.
Ifølge hovedpersonen selv har han overrasket klubbens fans.
- Jeg var måske et lidt ukendt navn, da jeg kom hertil. Fansene vidste ikke, hvad de kunne forvente, så jeg har egentlig bare været en positiv overraskelse for alle – også for mig selv.
- Det har været en bedre start end jeg havde turde håbe på, både som hold og som spiller.
Zulte-fansene har hurtigt taget Erenbjerg til sig, hvilket i løbet af sæsonen har givet et sjovt minde, hvor han pludselig befandt sig i centrum hos de stemningsskabende fans.
- Jeg har selvfølgeligt lagt mærke til deres opmærksomhed, og jeg mærket fansenes opbakning både før, under og efter kampe, hvor de allerede har sunget mit navn.
- Vi havde en kamp, hvor jeg blev kaldt op i fansenes capotårn efter kampen. På den måde mærkede jeg deres kærlighed, men det er klart, de kan også fortælle dig, hvis du har været dårlig.
Kan ikke genkende kritik
Jakob Ankersen meddelte i sidste uge om sit karrierestop, og i den forbindelse udtalte han sig til Bold om et helt skævt ophold i Zulte Waregem.
Ankersen spillede i Zulte fra januar 2017 til sommeren 2017, og han beskrev opholdet som ’shady’. Læs mere om det her.
Den følelse kan Erenbjerg ikke genkende anno 2024.
Hele processen omkring sommertransferen foregik meget professionelt og velovervejet.
- Jeg har slet ikke haft den følelse. Det virkede, som om de havde styr på alt omkring mig. Der var lavet et grundigt scoutingarbejde og træneren havde sagt god for mig.
- Jeg hørte om interessen i april eller maj, men på daværende tidspunkt var det ikke konkret. Omkring juni begyndte det at gå hurtigt, fordi alle parter bare gerne ville have det lukket, udtaler Jeppe Erenbjerg til Bold.
Zulte Waregem er aktuelt nummer to i den næstbedste belgiske række. Klubben er a point med Molenbeek på førstepladsen.

Zulte-Waregem
1. Division B































