


Der er en måned til Premier League ligger fra land, og det kan ses hos Aston Villa. Birmingham-mandskabet tabte tirsdag aften 1-3 til upåagtede Lincoln, og det er skidt nyt på de kanter.
Lørdag aften er det nemlig påkrævet, at Villas profiler er i gear. Her venter OB i kampen for en europæisk billet, og passende nok Villa var da også hurtig ude af starthullerne i kampen mod Lincoln. Allerede efter fem minutter fik John Carew netmaskerne til at blafre, og Villa dominerede de resterende 40 minutter af første omgang uden at nette yderligere.
Første halvleg gav dog kun falske forhåbninger. Et hold fyldt med profiler som Ashley Young, Gabriel Agbonlahor og Stilian Petrov gik ned efter sidebyttet og lod tre bolde passere keeper Stuart Taylor. Dermed var der langt til et selvtillidsboost mod Lincoln, der endte sidste sæson i den fjerdebedste række på en alt andet end spektakulær 15. plads.
Så sent som i lørdags måtte Aston Villas aktører også finde vej til omklædningsrummet efter at have bidt i græsset. Her tabte man til schweiziske FC Zürich.


OB
Aston Villa
Lincoln City
Premier League
Intertoto Cup
League 2
































