Man behøver ikke hverken have optrådt i Superligaen eller på landsholdet for at kunne kalde sig selv for dansk fodboldspiller i udlandet. Det er den 29-årige tidligere Ikast- og Tjørring-keeper Jonas Piechnik et godt eksempel på.
Men man skal bare være klar på selv at skabe sin egen lykke. Det var Piechnik i 2009, da han skulle på rejse i Australien og fandt det naturligt at kombinere det med en fodbold-oplevelse.
- Jeg undersøgte selv hjemmefra, hvilke muligheder der var, og tog så kontakt til de forskellige klubber. Jeg snakkede med Floreat Athena, som gerne ville se nærmere på mig, når jeg kom derned. Og det gik heldigvis godt, så jeg fik en fodboldoplevelse, som jeg ikke ville have været foruden, siger Piechnik til bold.dk.
Piechnik tilbragte seks måneder i buret hos Perth-klubben, der spillede i den næstbedste række.
- Det gik fremragende. Jeg spillede fast, og vi blev faktisk nummer to i tabellen og vandt en pokalturnering for holdene under den bedste række. For mig var det noget helt andet, end jeg havde været vant til fra Danmark.
- Niveauet var helt sikkert højere end 2. division derhjemme på mange områder. Spillerne var meget dedikerede, og det hele var måske lidt mindre socialt og lidt mere seriøst dernede. Man stillede forholdsvis store krav til hinanden, og det var meget udfordrende.
- Klimaet er helt anderledes, og det var noget af en omvæltning for mig lige pludselig at skulle spille fodbold i 40 graders varme. Det var ikke altid lige nemt, og jeg var ret glad for, at jeg var målmand på det tidspunkt, siger Piechnik om opholdet i Floreat Athena, der ikke er en helt almindelig klub.
- Den blev grundlagt af græske indvandrere i sin tid og startede vist bare som en hyggeklub, hvorefter den udviklede sig. I Perth var der både græske, italienske og kroatiske kvarterer i byen, og der var flere spillere fra hver gruppe på holdet. Under kampene på stadion blev der også solgt græsk mad i stedet for hotdogs til tilskuerne, fortæller Piechnik, der efter det halve år drog et smut tilbage til Danmark. Men et nyt fodboldeventyr ventede lige om hjørnet.
Overmatchet af gæliske amatører
Da Jonas Piechniks civile karriere i midten af 2010 trak ham og familien mod Irland fandt han det endnu engang naturligt at få fodbolden med indover. Han tog kontakt til traditionsklubben Cork City, som efter en vellykket prøvetræning belønnede ham med en deltidsaftale.
- Klubben hører historisk set til blandt de allerbedste i Irland, og de lå også til at spille i Europa, men på grund af økonomiske problemer blev de nedrykket til den næstbedste række, fortæller Piechnik, der i starten undrede sig over, at holdets kampe stort set alt blev afviklet om fredagen.
- Jeg spurgte og fik at vide, at hvis vi spillede om søndagen, så ville der ikke dukke nogen tilskuere op overhovedet. Fodbold er ikke den største sportsgren herovre, irerne er i stedet helt vilde med deres gæliske fodbold, og det er ikke unormalt, at der kommer 30.000 tilskuere til de kampe, selvom spillerne er rendyrkede amatører, fortæller Piechnik, der på Cork Citys hjemmebane Turners Cross må nøjes med lidt mindre.
- I starten var der op til 4000 til vores kampe, men efterhånden som sæsonen skred frem nåede vi ned på 1500-2000.
Lokket ned ad brandtrappen
I Irland har den danske keeper fået et stykke af den britiske fodboldkultur, der efterhånden er helt væk i England. I hvert fald i forhold til enkelte spilleres ageren.
- Udover at Irland har en pragtfuld natur, så er det også en meget udviklet pubkultur hverovre, hvor det ikke er unormalt at gå på pub hver dag. Men ikke nødvendigvis for at drikke sig fuld. Man sidder bare og slapper af og hygger sig. De gør rigtig meget i livemusik, og det er klassisk irsk. De er på mange måder lidt gammeldags og traditionsbundne, hvad det angår. Når vi har vundet en kamp, er der ofte flere pubs, som giver gratis øl, så det er selvfølgelig også noget, jeg bliver nødt til at tage del i, siger Piechnik, der er eneste ikke-irer i truppen.
- Allerede under min prøvetræning blev jeg advaret mod et par af spillerne, der havde været i England og spille. De havde et ry for at være både alkoholikere og ludomaner, men efter jeg har lært dem at kende, synes jeg egentligt, de er flinke nok. Men det er da rigtigt, at de vist nok har været i rehab tidligere, siger Piechnik, der en enkelt gang lod sig rive med.
- Vi havde vundet en kamp i Derry, hvor det ellers er meget svært at få noget med hjem. Vores træner var meget glad og lod os få én øl efter kampen på hotellet, for vi skulle jo træne dagen efter. Det synes en fyr ved navn George, var alt for lidt, så han lokkede med os andre.
- Det endte med, at vi var fire gutter, som tog turen ned af brandtrappen og ud i byen, hvor vi fik lidt mere og først kom hjem til hotellet igen klokken 04.00. Vi skulle op til træning klokken 7, og det var lidt hårdt, skal jeg erkende, men det gik heldigvis.
Alle sejl sættes
Det faldende tilskuertal til klubbens kampe skyldes i høj grad svigtende resultater. Ambitionen om en hurtig oprykning fejlede, men det skal laves om i næste sæson, hvor Piechnik fortsætter på holdet.
- Det var ellers en chance indtil det sidste, men vores hold er meget ungt, og det kiksede desværre. Fra næste sæson sætter klubben imidlertid alle sejl til for at sikre sig, at vi rykker op. De er i gang med at hente masser af nye folk ind, for Cork kan ikke leve med at spille i den næstbedste række ret meget længere, siger danskeren, der ikke lykkedes med at slå førstekeeper Marc McNulty af holdet i sit første halve år i klubben.
- Han er en rigtig god målmand, og selvom jeg også mener, at jeg er det, så accepterer jeg, at det er ham, der står lige nu. Han har været reserve i fem år og fortjener den chance, han har fået. Manageren har været meget tilfreds med mig, og jeg holder mig klar via de reservekampe, som jeg spiller, og så må vi se om jeg måske får muligheden for at spille lidt i næste sæson, slutter Piechnik.
Læs med i morgen, når vi igen snakker med en fodboldpersonlighed, der har været eller er på eventyr i det mere fodbold-eksotiske udland.
mikael@bold.dk


Floreat Athena
Cork City
































