Brøndby samarbejder allerede med Lolland-Falster Alliancen og Nivå Kokkedal, men det nye samarbejde med Roskilde KFUM bliver præsenteret som det første ’rigtige’ samarbejde, da det er langt mere vidtgående end de aftaler, klubben allerede har.
- Roskilde KFUM har bevist at de er dygtige i talentarbejdet, og har leveret spillere til nogle af de bedste klubber i SAS Ligaen. Det viser os, at Roskilde KFUM er en klub, vi både på kort og lang sigt kan få meget ud af, at arbejdet tættere sammen med, siger Per Bjerregaard ifølge Brøndbys hjemmeside.
Konkret byder aftalen på træner-samarbejde, trænerinspiration, spillersamarbejde, hvor udvalgte Roskilde-spillerne i sommermånederne har mulighed for at deltage i Brøndbys projekt "Hurtige fødder" samt udveksling af erfaringer vedrørende sponsorer.
Aftalen løber i første omgang i to et halvt år.


Brøndby IF
3F Superliga
Roskilde KFUM































