Celtic har de seneste uger kigget nærmere på den tjekkiske teenageduo Milan Misun og Anton Fantis. De har begge været til prøvetræning i den skotske storklub, og her har Misun angiveligt imponeret mest.
I hvert fald har Celtic valgt at belønne det 18-årige stortalent med en kontrakt, som Misun har accepteret. Dermed kan tjekken, der i øjeblikket spiller for Pribram i hjemlandet, fra 1. januar kalde sig Celtic-spiller. Det skriver Daily Record.
Celtic har dog ikke været den eneste klub, der har haft kig på Misun. Således skrev flere engelske medier allerede i sidste uge, at også AC Milan og FC København var interesserede, men de sidder altså nu tilbage med en lang læse.
Både Milan og FCK skulle også være interesserede i Fantis, der stadig forsøger at spille sig til en kontrakt i Celtic.