Esbjerg har i dag hentet de to unge nigerianere Emmanuel Ukpai og Samuel Agba i 1. division. 20-årige Emmanuel Ukpai er hentet i Ølstykke, mens hans 21-årige landsmand Samuel Agba er hentet i AB. Begge har fået en kontrakt på et år.
- Når en trup skal sammensættes, er det interessant at have spillere, der er anderledes, og det er de to nye spillere. Vi håber at modne dem, så vi har råd til at tage det anderledes med på banen. Især Emmanuel Ukpai er en iøjnefaldende og målfarlig spiller, siger Troels Bech ifølge klubbens hjemmeside.
En lignende melding kommer fra spillernes agent, Nikola Juric Jægerfeld
- Emanuel er helt klart fremtidens mand. Han har målnæse, er lynende hurtig - jeg tror ikke, der er spillere i EfB, der er hurtigere end ham - og så er han teknisk meget dygtig. Det samme er Samuel Agba som forsvarsspiller, men han har blot været meget plaget af skader i sin tid i Danmark, siger de to spilleres agent, Nikola Juric Jægerfeld.


Esbjerg fB
AB
3F Superliga
Betinia Liga
Ølstykke


























