2. Division -Helsingør forlænger med ung anfører
Foto: FC Helsingør
2014-03-05 18:54:01
Foto: FC Helsingør

Helsingør forlænger med ung anfører

FC Helsingørs unge anfører, Kasper Enghardt, har forlænget kontrakten med klubben, således at aftalen nu løber til udgangen af 2015.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Kasper Enghardt er kun 21 år, men ikke desto mindre er han anfører for 2. division Øst-klubben FC Helsingør.

Det samarbejde har begge parter været så glade for, at de har valgt at forlænge samarbejdet med yderligere halvandet år, således at parterne nu har papir på hinanden til udgangen af 2015.

Sportschef Johnni Mosevang Christensen er yderst tilfreds med, at det lykkedes at forlænge samarbejdet med den alsidige forsvarsspiller.

- Kasper har vist, at hvis man forvalter ydmyghed, talent og hårdt arbejde med respekt, så kommer resultaterne også. Han er påpasselig, rigtig god med bolden, er rolig, forudseende og har en meget fin placeringsevne. Han har også udviklet sin fysik markant og er allerede, sin unge alder til trods, en profil i 2. division, lyder det fra Christensen i en pressemeddelelse.

- Flere klubber fra 1. division har allerede forsøgt at hverve ham. Seneste forsøg herpå blev gjort i januar-vinduet, men vi ønsker ikke at slippe Kasper på nuværende tidspunkt hvis vi kan undgå det, da han er meget vigtig for FC Helsingørs fortsatte udvikling. Jeg er derfor meget glad for, at vi nu har skrevet for yderligere 1½ år med ham

Kasper Enghardt er i gang med sin tredje sæson for FC Helsingør.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce