










Blokhus FC og Hobro lå inden dagens kamp henholdsvis nummer fire og fem i 2. division Vest, og begge hold er kun få point efter en playoff-plads. Derfor var der meget på spil, da de to kombattanter tørnede sammen på Blokhus hjemmebane i dag.
Der blev kun scoret et enkelt mål i kampen, og det stod Hobros Chris Jensen for. Med 1-0-sejren og de tre point rykker Hobro forbi Blokhus i toppen af rækken.
I den modsatte ende af tabellen fik oprykkerne Tjørring IF besøg af AaB’s reserver, og det blev til en sjælden sejr til hjemmeholdet. Kampen endte 3-1.
Næsby fik besøg af Varde, og her lagde Varde afstand til bunden med en med en 3-0-sejr. Klubbens topscorer Jacob Hollænder tegnede sig for to af scoringerne.
FC Svendborg og Holstebro spillede 1-1, mens kampen mellem OB og AGF’s reservemandskaber endte målløst.