Siden Jakob Poulsen skiftede til Monaco i den næstbedste franske række, er klubben rykket op og har kastet om sig med transfermillioner. Derfor har det været småt med spilletiden for danskeren, der i sommer overvejede, om han skulle forlade AS Monaco i jagten på spilletid eller acceptere sin reserverolle og så beholde en god løn.
Jakob Poulsen valgte det sidste, og siden er det ikke blevet til spilletid på førsteholdet. Det blev der dog lavet om på onsdag aften, hvor han var med fra start i 0-1-nederlaget ude til Reims i den franske ligacup, Coupe de la Ligue. Den tidligere landsholdsspiller nød de 73 minutter, han fik.
- Det var dejligt at få lov at spille lidt fodbold på højeste niveau igen. Vi tabte desværre en meget lige kamp, hvor de scorede på deres eneste chance i første halvleg, mens vi havde to skud på undersiden af overliggeren. Det kunne have gået begge veje, siger midtbanespilleren, der også selv var i afslutterens rolle.
- Jeg havde selv et par forsøg og ville gerne have scoret, men det skete desværre ikke.
Trods startpladsen mod Reims, der i øvrigt holdt Mads Albæk bænket, føler Jakob Poulsen ikke, at han er rykket specielt meget tættere på spilletid i de turneringer, klubben prioriterer højere.
- I går var der kun o med fra start, der også startede inde i liga-kampen i weekenden. Det gik okay, men om jeg har grebet chancen, ved jeg ikke. Det går godt i ligaen for holdet, så mon ikke, træneren holder fast i sin stamme. Andet ville være mærkeligt.
30-årige Jakob Poulsen understreger, at formen er fin, ligesom han ikke har fortrudt, at han ikke gik efter spilletiden i sommer.
- Jeg har affundet mig med den beslutning, jeg tog i sommer, og den står jeg ved. Indtil videre er det okay. Hver anden uge spiller jeg trods alt for andetholdet, så det er ikke sådan, at jeg slet ikke får kamptræning. Det er godt nok i den fjerdebedste række, men det er bedre end at sidde og kigge.
Spørgsmålet er så, om danskeren eksempelvis vil søge en udlejning til vinter.
- Det ved jeg ikke. Det kommer også an på, om der er nogen, der vil have mig.
I toppen af den franske liga ligger Paris SG og Monaco side op side i toppen efter 11 runder. Ingen af holdene har tabt. De har begge 25 point. PSG's målscore hedder 20-7, mens Monacos hedder 20-8.



Monaco
Liga Cup




























