Segunda División -Michael J. sorteper i oprykningsfight
2012-06-04 00:02:15
Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk

Michael J. sorteper i oprykningsfight

Michael Jakobsen og Almeria trak nitten i spansk oprykningsdyst og må forblive i La Segunda Division. Celta rykker direkte op.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Segunda - 42. runde

FT

CEL

0 - 0

COR

Michael Jakobsen har tidligere givet udtryk for, at han ville gå på klubjagt, hvis Almeria blev henvist til en ny sæson i Spaniens næstbedste række. Nu kan søgningen efter ny arbejdsgiver begynde.

Almeria stod med muligheden for at komme i opryknings-playoff inden sidste spillerunde, men en 1-0-sejr hjemme over Alcoyano viste sig ikke at være nok til at holde drømmen i live. Danskerklubbens skæbne afhang af andre resultater, som ikke flaskede sig.

Mens Almeria blev sorteper endte Celta som sejrherre, da 0-0 i topkampen mod Cordoba udløste oprykning til La Liga for den traditionsrige galicerklub.

Dermed blev facit på sæsonen, at Deportivo La Coruna og Celta følges op i den bedste række, mens Valladolid, Alcorcon, Hercules og Cordoba i de kommende to uger spiller playoff om at tage springet med op i La Liga.


Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk
Artiklen fortsætter efter indholdet

Segunda - 42. runde

FT

CEL

0 - 0

COR

13 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce
annonce
annonce
annonce
0