1. Division -Rinke klar på Fredericia-fremtid
2011-05-10 15:34:23
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Rinke klar på Fredericia-fremtid

Jens Rinke har erobret pladsen i buret i FC Fredericia, og nu håber han så, at præstationerne kan sikre ham en ny kontrakt med klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Kort før starten på forårets kampe, hentede FC Fredericia Jens Rinke i Kolding FC. Målmanden måtte i forårets første kampe tage plads på bænken, men i sidste måned overtog han pladsen som førstekeeper fra Carsten Christensen.

- Jeg startede med at kigge lidt på udefra, og det er sådan set ganske naturligt, når man kommer til en ny klub. Jeg har hele tiden vidst, at jeg kunne være med på dette niveau, så det er ikke nogen overraskelse, at jeg er kommet ind på holdet, siger Rinke til bold.dk.

- Jeg synes kampene er gået ganske fint for mig. Vi har ikke tabt endnu, mens jeg har stået, og jeg er fundet ind i et godt samarbejde med forsvaret. Jeg har haft nogle afgørende redninger, og det er ligesom mit lod.

Rinkes kontrakt med Fredericia løber kun sæsonen ud, men målmanden håber at blive, også selvom klubben allerede har sikret sig forstærkning på målmandsposten, i form af Silkeborgs Kenneth Falkenberg.

- Jeg er bekendt med at Kenneth kommer, men såfremt klubben kommer med et tilbud til mig, så er jeg klar til at tage kampen op. Det er ikke noget der skræmmer mig væk, griner Rinke.

Fredericia har, med Rinke på kassen, hentet otte point i de seneste fire kampe.

jesper@bold.dk

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce