Sommerens U21 EM-slutrunde afvikles som bekendt i Århus, Aalborg, Herning og Viborg. Direktør i Viborg FF Morten Jensen ser store perspektiver i slutrunden i forhold til at promovere Viborg både i Danmark og ude i verdenen.
- Slutrunden er med at øge interessen både i det lokale og regionale område men bidrager også til at sætte Viborg på landkortet nationalt og sågar også internationalt. Det er jo en turnering, der får utrolig meget opmærksomhed. Det er en stor turnering, der kommer til Danmark, og det er vi måske ikke helt klar over endnu, siger Morten Jensen til bold.dk.
- Vi har en ambition om, sammen med vores samarbejdspartnere i Viborg Kommun og andetsteds, at bevise over for DBU og andre, at vi magter denne her opgave. Vi er meget beærede over at være blevet valgt, og vi vil bevise, at der er en god grund til, at de har valgt os.
Mens der således skulle være gode perspektiver på lidt længere sigt i at få en stor international turnering til byen, mener VFF-direktøren ikke, at slutrunden umiddelbart vil gavne den slunkne klubkasse det helt store.
- Det er Viborg Kommune, der ejer Viborg Stadion. Vi har et rigtig godt samarbejde med dem, og der en model om, at vi skal være med til afviklingen af kampe med f.eks. sikkerhed og billettering og også service og salg. Så der er da nogle muligheder der, slutter Morten Jensen.
Viborg Stadion lægger græs til tre indledende kampe i gruppe B samt den ene semifinale.


Viborg FF
Betinia Liga
EM U21































