Efter 90 minutter viste lystavlen 2-1 til hjemmeholdet på SAS Arena efter FC Midtjyllands møde med AC Horsens. Og det kunne især én mand være glad for.
FCM-keeper Lasse Heinze forærede nemlig AC Horsens' farligste mand, Gilberto Macena, et mål i første halvleg. I en totalt ufarlig situation spillede Heinze bolden lige ud i fødderne på brasilianeren, der kunne trille læderet i mål til stor måben i Herning. Efterfølgende måtte Heinze forklare sig.
- Jeg vil spille bolden ud til Winston (forstopper Winston Reid), og jeg tror, at han er på vej ned for at tage imod. Det viser sig, at han er ved at kommunikere med træneren ude på sidelinjen, og så tager han ikke imod bolden, siger Heinze ifølge fyens.dk.
Var Macenas mål en gave, så var FC Midtjyllands udligning det i sandhed også. På John Arne Riise-manér stødte Horsens' Morten Rasmussen bolden ind bag egen keeper i en situation, hvor der ellers ikke var skyggen af pres på. Senere blev Danny Olsen matchvinder for ulvene.



FC Midtjylland
AC Horsens
3F Superliga



























